چنگال اندروز

  • Home
  • چنگال اندروز
چنگال اندروز

چنگال اندروز (Andrew’s Pitchfork) که بعضاً از آن تحت عنوان مطالعات خطوط میانی (Median Lines) یاد می‌شود، یکی از روش‌های کاربردی و ترسیمی در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی است. این ابزار که به نام معامله‌گر مشهور آلن اچ اندروز نام‌گذاری شده است، روشی بسیار محبوب و کاربردی در بین معامله‌گران است و برای ایجاد فرصت‌های سودآور و بهره بردن از نوسانات در بازارهای مالی مورداستفاده قرار می‌گیرد

این ابزار در گروه مطالعات کانال‌های قیمتی قرار می‌گیرد؛ چراکه ساختار چنگال در واقع از دو خط موازی و یک خط میانی ​​در وسط این دو (همانند خط میدچنل کانال) تشکیل شده است. به ‌این‌ ترتیب، ابزار ترسیم اندروز دارای سه سطح موازی است که فاصله خط‌هایی که به‌صورت دوبه‌دو کنار یکدیگرند، برابر است و برای سنجش رفتار قیمت طی روند جاری یا در یک روند جدید استفاده می‌شود. اندرو معتقد بود که خطوط روند کلاسیک در تحلیل کاربرد بسزایی ندارند، در حالی که خطوطی که از نقاط و پیوت‌های بیشتری می‌گذرند و قیمت، تماس یا واکنش بیشتری با آنها دارد، بسیار کاربردی‌تر هستند.

 برای افزودن چنگال اندروز از نوار عمودی سمت چپ در سایت ره آورد، pitchfork را انتخاب میکنیم.

به منظور استفاده از این ابزار باید سه پیوت ماژور داشته باشیم. به این ترتیب عمل میکنیم: کلیک اول را روی پیوت ماژور اول، کلیک دوم روی پیوت دوم و کلیک سوم روی پیوت سوم.

هر خط چنگال به منزله یک مقاومت یا حمایت میتواند عمل کند. همانطور که در شکل بالا مشاهده میشود قیمت به خوبی به این خطوط واکنش نشان داده است. در بورس ایران به طور کلی بهتر توصیه میشود که از نمودار لگاریتمی استفاده شود. اما نکته مهم این است که برای استفاده از این ابزار هر دو حالت حسابی و لگاریتمی را بررسی کنید و ببینید کدام حالت بهتر جواب میدهد.

اگر قیمت از چنگال بیرون زد با رفتن به قسمت تنظیمات میتوان دیگر خطوط این ابزار را نیز روشن کرد تا خطوط بیشتری داشته باشیم (شکل زیر).

در ادامه، ویدیوی این آموزش قرار داده شده است.

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.