تعیین پیوت های ماژور و مینور

  • Home
  • تعیین پیوت های ماژور و مینور
تعیین پیوت های ماژور و مینور

حتما کلمات حمایت و مقاومت را از زبان تحلیل­گران تکنیکال بارها شنیده‌اید. حمایت و مقاومت (Support & Resistance) ارائه دهنده نقاط اتصال کلیدی و مهمی هستند که در آنها نیروهای عرضه و تقاضا به هم می‌رسند. عرضه با کاهش قیمت‌ها، فروشندگان و فروش هم ردیف است و تقاضا نیز با افزایش قیمت‌ها، خریداران و خرید. هنگامی‌که عرضه و تقاضا برابر هستند، قیمت‌ها نیز همگام با مبارزه خریداران و فروشندگان به کندی بالا و پائین می روند. یکی از نکات اصلی در تحلیل تکنیکال، مشخص نمودن سطوح و خطوط حمایت و مقاومت است. به این منظور روش­های متعددی وجود دارد.

در تصویر زیر بصورت کلی حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال نشان داده است.

همانطور که مشخص است بعضی از این قله ها و دره ها مهم تر از بعضی دیگر هستند. شخص دارای تجربه در بازارهای مالی، شاید با یک نگاه کوتاه بتواند قله ها و دره های اصلی را تشخیص دهد. اما در این مقاله روشی توضیح داده شده که با استفاده از آن حتی کسانی که تجربه کافی هم در زمینه تحلیل تکنیکال ندارند میتوانند قله ها و دره های اصلی یک نمودار را مشخص کنند.

قله ها و دره ها در اصطلاح تکنیکالی، پیوت گفته می­شوند. دو نوع پیوت وجود دارد: پیوت های اصلی (major) و پیوت­های فرعی (minor).

روش تشخیص پیوت های ماژور به این صورت است:

  • افزودن اندیکاتور MACD به نمودار سهم
  • حذف خطوط مکدی و سیگنال از اندیکاتور (فقط به هیستوگرام نیاز داریم)
  • مشخص کردن نواحی تغییر فاز مکدی روی نمودار قیمت با خطوط عمودی
  • هر جا هیستوگرام مکدی منفی بود، روی نمودار قیمت پایین ترین نقطه را مشخص میکنیم و هر جا هیستوگرام مثبت بود، روی نمودار قیمت بالاترین نقطه را مشخص میکنیم
  • با استفاده از فیبوی اصلاحی بررسی میکنیم که آیا بیش از 38 درصد موج قبلی، اصلاح کرده است یا نه. (کلیک اول روی شروع موج قبلی، کلیک دوم روی نقطه ای که قصد داریم ماژور یا مینور بودن آن را تعیین کنیم). اگر بیش از 38 درصد اصلاح کرده بود آن نقطه یک پیوت ماژور است.
  • اگر قیمت بیش از 38 درصد اصلاح نکرده بود، از فیبوی زمانی استفاده میکنیم. اگر 38 درصد زمانی هم اصلاح نکرده بود پس آن نقطه یک پیوت ماژور نیست. (در واقع شرط ماژور بودن یک پیوت این است که یا اصلاح زمانی یا اصلاح قیمتی بیش از 38 درصد باشد).

در ادامه، ویدیوی آموزشی این مقاله قرار داده شده است.

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.